נשכנות גורים, כיף חיים!

נתחיל בזה שגור עד גיל חצי שנה צריך לאכול 4-5 ארוחות ביום, ולאחר מכן לעבור בהדרגה ל-3 ארוחות.

הגור יכול להיות נשכן כשהוא רעב לכן ספקו לו את האוכל בזמן וודאו שהוא שבע.

יש לדאוג שהגור אוכל את כמות יומית בהתאם לגיל ולמשקל, ניתן לברר מול המקום בו רכשתם את המזון וגם ניתן לראות על גבי שק האוכל (אם מדובר במזון יבש).

כדאי להימנע מקערת אוכל זמינה, זה לא אומר שהכלב לא רעב, ייתכן והאוכל (מזון יבש) עושה לו כאבי בטן או שהוא פשוט לא טעים לו, תוכלו לערבב את האוכל היבש עם מעט מים חמים/ אוכל רטוב/ כל דבר שהוא אוהב ויגרום לו לסיים את המנה. בדקו את איכות המזון – אם אתם מאכילים במזון יבש שימו לב ש 5 רכיבים הראשונים יהיו מוכרים לכם בשם שרכיב 1 ו-2 יהיו חלבונים, 3 הרכיבים הבאים אם כוללים פחמימות, שיהיו מורכבות מ (בטטה, אורז מלא, כוסמת, שיבולת שועל) ולא פחמימות מנפחות וסתמיות כמו תירס/אפונה/קמח/חיטה/תפ”א.

הגור לא אוכל ? המנעו מקערה זמינה כל היום, בייחוד בשלב הגורות, אם הגור לא אוכל צריכה להידלק לכם נורה אדומה, תזונה היא ה- דבר החשוב ביותר ובסיסי בחיי כל יצור חי ובעיקר בשלבי ההתפתחות.

המלצה שלי היא לחפש את המזון שהגור שלכם יאהב ויהיה מסוגל לעכל, ישנם מזונות לא מעובדים (תזונה טבעית) בהקפאה או ללא הקפאה.

מה שיכול להגביר נשכנות מעבר לתחושת הרעב, הם כאבים, כגון כאבי שיניים (טבעי אצל גורים עד גיל חצי שנה )/ כאבי פרקים/ כאבי בטן (שלשולים)/ דלקת בשתן וכו׳, ואם יש חשד לכך יש לגשת לוטרינר.

פריקת אנרגיה – כלב עייף הוא כלב מרוצה כל כלב ובכל שלב בחיים צריך לפרוק אנרגיה, זהו צורך בסיסי לכלב רגוע ומאושר, כמובן שצריך להתאים את סוג הוצאת האנרגיה לגזע הכלב, גיל ואופי, אבל כולם זקוקים לו – צעירים/ בוגרים, קטנים/ גדולים..

כמובן שישנם כלבים שיצטרכו יותר פעילות והיו כלבים שקצת פחות, מאוד אינדיבדואל.

ברגע שנספק לכלבים את הצורך המתאים להם בצורה איכותית וקבועה יהיו הם הכלבים היותר רגועים ושלווים

להלן סוגי הוצאת אנרגיה השונות שאני ממליץ לכל משפחות הגורים

פיזית – כמו שזה נשמע, משחק משותף איתכם בחבל או כדור (עדיף מחוץ לבית ) משחק משותף עם כלבים אחרים מותאמים לאנרגית הכלב וגם טיול בטבע עם רצועה ארוכה, התמידו לספק לגור את הדברים האלו ותקבלו גור עייף ומרוצה.

מנטלית – ללמוד התנהגויות חדשות הן בדיוק כמו ללמוד למבחן או לקרוא ספר ארוך שמעייף, אם הגור שלכם לא יודע התנהגויות בסיס (שב, ארצה, למקום )זה הזמן ללמד אותו.

משחקי חיפוש (משחק אהוב עלי ) כשכלב מפעיל את האף שלו הוא מתעייף יותר מהר, האכילו את הגור בחידות אוכל וצעצועי האכלה , כך הוא התעייף יותר לאחר שיסיים את המנה היומית.

אוראלית – עצמות (טבעיות בלבד), צעצועי נשיכה ולעיסה, משטחי ליקוק, האכלה מקונוג – תספקו לגור על בסיס יומי

יכולת להרגעה עצמית ומעבר בין מצבי עוררות לרגיעה

להרבה גורים אין את היכולת להירגע לאחר פעילות או מצבים מעוררים, דווקא הם צריכים תרגול ועזרה מאיתנו כדי להצליח להירגע.

יש כמה דברים שאתם יכולים לנסות לבד בבית :

1. צרו לגור מקום נוח בבית, למדו אותו ללכת למיטה שלו, היסטורית חיזוקים במיטה שלו תהווה לגור מקום שקט ובמקרים מסוימים יבחר להגיע לשם לבדו.

לאחר משחק משותף או אם אתם רואים שהגור בעוררות מוגברת, בקשו ממנו ללכת למקום ותנו לו להתעסק עם עצם לעיסה שווה או קונג עסיסי.

הרביצה במיטה יחד עם פעילות הלעיסה והליקוק תתרום מאוד בהורדת רמות האנרגיה של הגור.

2. שילוב התנהגויות רגועות במהלך משחק. לדוגמא, בזמן משחק בחבל עם הגור בקשו ממנו לשבת, או בין זריקה לזריקה של הכדור – בקשו ממנו ״ארצה״. אלו יאמנו את היכולת של הכלב לעבור ממצב עוררות למצב רגיעה. עשו זאת בהדרגה ואל תצפו שהכלב שלכם יצליח ביום אחד לעבור ממצב של שד טזמני למלך הזן.

אז איך מתמודדים עם הנשיכות?

הגור נושך כדרך תקשורת כך הוא בוחן את העולם, עם הפה שלו והאף. זו הדרך של הגור להגיד לנו שמשהו כואב לו, שמשעמם לו, או שהוא עם עודף באנרגיות. כשגור נושך זה יכול להיות מתוך תסכול, לא כדאי לכעוס כשזה קורה, הכעס שלנו רק יעלה עוד יותר את רמת העוררות של הגור, וזה עלול ללמד אותו שבעצם אין לו עם מי לתקשר.

בדקו אם :

אולי משהו כואב לו? אולי הוא רעב? האם פרק מספיק אנרגיה?

גורים נושכים

אבל בהתנהלות נכונה שלכם זה יחלוף עם הגיל.

קחו אוויר והיעזרו בסבלנות בסוף זה עובר.

jack russell, puppy, nature-8379770.jpg