חשיפה

כמה מכם שמעתם את המושג \”חשיפה\” בחיי הכלב?

80% מבעיות ההתנהגות של הכלבים יכולות לנבוע מחוסר חשיפה או מחשיפה לא נכונה של הגור שלנו.

כלב שלא נחשף כמו שצריך לכל דבר אפשרי בארבעת החודשים הראשונים בחייו, ייתכן והוא יתקשה להתרגל בשלב מאוחר יותר.

עד גיל 4חודשים מדובר בתקופה כל כך קריטית להתפתחות הגור, הוא מתמודד עם סיטואציות וגירויים חדשים. התקופה הזאת תימשך גם אחרי גיל זה ויש לה השפעה סופר חשובה על התנהגות הגור ככלב בוגר.

מהי חשיפה נכונה,? בכל זמן שהגור נחשף למשהו חדש בחייו הוא חייב לעבור חוויה נעימה כדי שהמוח שלו יזכור את זה להמשך החיים, אם החוויה לא תהיה טובה, יתכן שתראו לקראת גיל 8 חודשים שכל הדברים פתאום צפים להם (גיל ההתבגרות).

השאלה היא, איך לחשוף בצורה נכונה את הגור שרק הגיע אלינו?

  1. השתדלו לא להרים את הגור הקטן, כמה שפחות לשלוח אליו ידיים, תנו לו להכיר אתכם. אנחנו מדברים על יצור קטן שרק עכשיו הגיע אליכם, אפשר ללמד אותו, אך אם רואים שהוא נמנע, אל תרימו בכח.
  2. גזעים שמצריכים טיפוח, השאירו את זה לפגישה עם מטפל התנהגותי שיראה לכם איך עושים את זה נכון. אחרת, הגור יסבול למשך כל חייו וגם אתם. לא פעם ראיתי כלבים בוגרים בורחים, נובחים כשרק מפעילים את הפן, או בזמן סירוק והברשה ויש גם כאלה שנושכים את הבעלים שלהם בעקבות היסטוריה לא נעימה. אפשר ללמד כלב לאהוב טיפוח.
  3. יש ילדים? בבקשה למדו אותם כיצד לגשת לגור ושלא ישתמשו בו לאוסף הבובות בבית.
  4. קחו את הגור ותאפשרו לו להיות בכמה שיותר סיטואציות חדשות ולהיחשף לכמה שיותר גירויים ככל האפשר, כולל טיול במקומות שונים, מפגש עם אנשים, מפגש עם כלבים ממגוון סוגים, חתולים, חשיפה לרעשים שונים, רוכבי אופניים, אופנועים וקורקינטים \"🙂\" ועוד… זה פשוט, לא?
  5. תנו לגור שלכם לבחור אם להתקרב או להתרחק. לעולם אל תכפו עליו את הסיטואציה (מה שרבים עושים).
  6. אם הגור מתקרב מיוזמתו כי הוא סקרן, תגבירו את החוויה הטובה עם משחק משותף או חטיף עסיסי.

אם נראה לכם שהגור מתרחק מאותו גירוי, זה הזמן שלכם לזרום איתו לאן שהוא רוצה ללכת. בצורה זו, הוא יבין שאנחנו מקשיבים לו ושיש מישהו שהוא יכול לסמוך עליו..

להבא, נסו להגיע לאותו גירוי ממרחק כזה שהגור לא מראה סימנים של הימנעות ולאט-לאט תוכלו להתקרב תוך כדי תשומת לב רבה לשפת הגוף שלו.

חשיפה היא דבר מאוד משמעותי בחייו של כלב, כלב שעבר חשיפה טובה ומספקת יהיה עם ביטחון ויהיו לו חיים קלים ונוחים יותר.

לעומת זאת, כלב עם חוסר חשיפה נכונה יכול להיות חששן ובלי ביטחון בהרבה סיטואציות בחיים ובעקבות כך הוא יתנהג בצורה פחות נעימה כלפי הסביבה.

הקפידו על חשיפה לגור והשתדלו לעשות זאת בצורה הנכונה ביותר!